Paparčio žiedas

Paparčio žiedas – vienas mistiškiausių Rasos šventės, baltų mitologinių simbolių, žmogaus brandos, žinojimo įsikūnijimas. Papartis iš tikrųjų nežydi. Apie tai lietuvių liaudies dainose sakoma: „akmuo be kraujo, vanduo be sparnų, papartis be žiedų“. Paparčio poros išsisėja, ir taip paparčiai toliau auga.
[Daugiau…]

Žaltys

Žaltys – (kildinama nuo lietuvių žodžio šaltas) namų, židinio, mirusių protėvių, gerovės, sveikatos ir vaisingumo dievybė. Jis buvo laikomas gerąja namų dvasia, globėju ir gydytoju arba Aušliaviu.
[Daugiau…]

Vėtra

Vėtra – sudvasinta vėjų būtybė.
[Daugiau…]

Pokulai

Pokulai (Pockols, Pockollus) – senovės sūduvių mitologijoje – skraidančios dvasios, velniai.
[Daugiau…]

Maumas

Maumas lietuvių mitologijoje – būtybė, kuria gąsdinami vaikai. Vaizduojamas šmėkla, baidykle. Gąsdinant vaikus, buvo teigiama, kad Maumas gyvenantis šulinyje, ežere. Tapatinamas su Babaušiu, Baubu.

Ligų demonai

Ligų demonai lietuvių mitologijoje – piktosios dvasios, sukeliančios ligas.
[Daugiau…]

Kaukas

Kaukas lietuvių mitologijoje – mitinė būtybė, laikomas vaisingumo, derliaus, turtų dvasia.
[Daugiau…]

Indraja

Indraja lietuvių mitologijoje – mitinė būtybė, vandenų laumė, vandens kerėtoja, ragana. Jos pareigos – atskirti šungrybius nuo valgomųjų grybų. Nuo to kilo kai kurių grybų pavadinimas – laumgrybiai, o grybų ratai – laumės ratais.
[Daugiau…]

Gaila

Gaila lietuvių mitologijoje – buvo nakties dvasia. Sapne ji kankinandavusi žmones ir gyvulius. Gaila žinoma tik iš Teodoro Narbuto aprašymų.

Gabartai

Gabartai (Gabvartai) lietuvių mitologijoje – mitinės būtybės, artimos kaukams.
[Daugiau…]