|
-> Toutatis („Žmonių dievas“) keltų mitologijoje – svarbi dievybė, viena iš trijų, kurias paminėjo romėnų poetas Lukanas I amžiuje. Kitos dievybės Esas („Viešpats“) ir Taranis („Griaudėtojas“). Pagal vėlesnius komentatorius, dievui buvo skandinamos aukos kubiluose, galva žemyn. Teutatis buvo identifikuojamas tiek su romėnų Merkurijumi, tiek su Marsu. Airių Tuathal Techtmar vienas iš legendinių Airijos užkariautojas, kurio vardas turi ankstesnę Teuto-valos („Žmonių valdovas“) versiją. Jis galėjo būti dievybės eponimas, tame regione kurį užkariavo, tačiau jis greičiausiai tik dar viena didžiojo dievo Teutato manifestacija.
Taranis – keltų-galų dangaus dievas, garbintas Romėnų Ispanijoje. Romėnų poetas Markas Lukanas jį mini savo poemoje „Farsalija“ kaip keltų dievybę, kuriai aukojama, kartu su dievais Esu ir Tautačiu. Jis siejamas su kiklopu Brontu („Griaustinis“) graikų mitologijoje, bei su keltų ratu ir jam galėjo būti aukojami žmonės.
[Daugiau…]
Liras (angl. Llyr) keltų, velsiečių ir airių mitologijoje – vienos iš kariaujančių dievų šeimų vadas. Pagal vieną iš interpretacijų Liro vaikai buvo tamsos jėgos, nuolat kariaujančios su Dono vaikais, šviesos jėgomis. Pagal velsiečių ir airių tradiciją, Liras ir jo sūnus Manavidanas buvo siejami su jūra. Liras laikytas jūros dievu. Kito Liro vaikai buvo: Branas (Bendigeidfranas), bardų ir poetų dievas, Branvenė, saulės dievo Airijos karaliaus Matolvicho žmona ir Kraidiladas (angl. Creidylad), o vėlesniuose taip pat duktė Ludė.
[Daugiau…]
|
|